Cildinizi Lazer İle Yenileyerek Pürüzsüzleştirin

Anasayfa » Cilt Bakımı » Lazer İle Cilt Yenileme

Lazer İle Cilt Yenileme

 

Lazer ile cilt yenileme

bu alandaki diğer yöntemlerden birçok noktada daha avantajlıdır. Bunlar arasında uygulamadaki hassasiyet, hiç veya çok az kanama olması, sayılabilir. 

 

 
Yüzdeki ince kırışıklıklar, pigment sorunları ve aknelerin yol  açtığı izleri yenileme teknikleri ile giderebilirsiniz. Bu  tekniklerden her yaşta, kırışıklık ve lekelerle, izlerden kurtulma için hatta gençleşmek için  de yararlanabiliriz. Bütün bu sorunlar cilt yenileme teknikleri ile giderilebilir.
 
1.Cildi soyarak yenileyen lazerler (ablative laser)
 
Cildi soyarak yenileyen lazerler, derinin üst tabakasını soyarak etkili olurlar. Ayrıca derideki kollajenin yapımını da uyardıkları düşünülmektedir. Derinin yenilenmesi ile sivilce (akne) izleri azaltılmaktadır. Bu amaçla CO2 lazer ve   erbium (Er:YAG) lazer kullanılır.
 
2. Cildi soymadan yenileyen lazerler (non-ablative laser)
 
Bu yöntemde kullanılan lazerler üst deriyi soymadan, derinin alt tabakalarını etkileyerek tedavi etmektedirler. Lazer ışığı ciltteki kollajenin ısınmasını sağlayarak, kollajen bantlarını kısaltmaktadır. Böylece cildi gererek sivilce (akne) izlerini azalttıkları  düşünülmektedir. Ayrıca lazerin alt deride lazerin yarattığı yoğun ısı, kollajen üretimi yapan fibroblastları uyarır. Yeni kollajen gelişimi deriyi tazeler. Muayenehane şartlarında uygulanabilen bu yöntemler daha yenidir. Bazı yayınlarda IPL (intese pulsed light), fraksiyonel lazerler, nonablative 1450-nm diode lazer,  1540 nm Erbium: Glass lazer, 1320 mn Nd: YAG lazer, pulsed –dye lazer (585-595 nm), LED (light-emitting diode), Long pulsed 1064 nm Nd:YAG lazer ve  Q-switched 1064 nm Nd:YAG lazerin 4-6 seans uygulama sonrasında % 35-70 oranında sivilce (akne) izlerinde azalma olduğu belirtilmiştir. 
 
3. Fraksiyonel  Lazerler
 
Fraksiyonel lazer ile cilt yenileme epidermis (üst deri) ve dermis (alt deri) etkili olan yeni bir yöntemdir.  Fraksiyonel lazerler, lazer ışığının minik sütunlar halinde deride ısı hasarı yaratması ile etkili olurlar. Bu sütun halindeki ısı hasar alanlarına, mikrotermal  tedavi bölgeleri (MTB) denir. Fraksiyonel teknolojilerde MTB alanlarının etrafındaki deri alanı sağlam kalır. Bu yüzden ısı hasarı görmüş MTB hızla etraftaki sağlam deriden gelen hücrelerle hızla onarılır.
 
Gerekli tedavi sayısı problemin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Yaşlı ya da güneş ışığından zarar görmüş olan deride, lezyonun tipine bağlı olarak ardışık 3-6 seans gerekir. Tipik bir tedavi şeması, başlangıç tedavisini takiben 3 haftalık aralıklarla 3-6 seanstan ibarettir. İşlemin kalıcılığı için uygulamanın 1-2 yıl arayla tekrarlanmasında yarar vardır. 
 
Lazerle cilt gençleştirme fiyatları kullanılan cihaza, kaç seans gerektiğine, iz ve kırışıklıkların derinliğine ve yaptıracağınız merkeze göre değişiklik göstermektedir.